Sturmgewehr 44 - StG44

Amunicja pośrednia którą opracowano w 1940 potrzebowała nowego typu broni. Równocześnie więc jej opracowywaniem toczyły się prace na karabinem automatycznym. Droga do powstania Stg44 była długa i skomplikowana. Projektanci przeszli całą drogę od czasochłonnego i kosztownego karabinu do uproszczonego, odpornego i w miarę taniego w produkcji karabinu, który na polu walki pozwalał na celny i skuteczny ogień na dystansach do 400m oraz w pełni automatyczny ogień tak przydatny podczas szturmu na wrogie pozycje. MP 43 w przeciwieństwie do swych poprzedników np. MKb. 42 strzelał z zamka zamkniętego co zwiększało celność i skuteczność broni. Już pierwsze raporty mówiły, iż oddziały wyposażone w karabiny nowego typu sprawdzają się niezwykle dobrze. W 1944 MP44 przemianowano na Stg44, nie jest do końca wiadome czy nastąpiło to za sprawą Adolfa Hitler czy też gen. Ericha Jaschke. Ciągłe kłopoty z zaopatrzeniem oraz utrzymaniem produkcji nie pozwalały jednak na masowe wykorzystanie tej doskonałej broni. Do końca roku wyprodukowane niecałe 430 000 sztuk, wszystkich wersji łącznie z MKb 42.

Dane Techniczne:

Kaliber - 7,92mm
Ciężar - 5,2 kg
Długość - 940 mm
Długość lufy - 600 mm
Prędkość początkowa - 650 m/s
Zasilanie - magazynek łukowy na 30 naboi, ładowany z łódki amunicyjnej

Broń dla rekonstruktorów

Stg 44 jest bronią niezwykle pożądaną przez rekonstruktorów, pomimo iż można używać go jedynie na rekonstrukcjach walk z końca wojny. Być może niepowtarzalny wygląd oraz błysk w oku wszystkich oglądających powoduje, iż oferowane modele kosztują nieprzyzwoicie drogo jak na polskie warunki. Karabiny dostępne są tylko w krótkich seriach i rozchodzą się błyskawicznie.

Chińskie repliki - ASG
Cena: ???
Póki co raz na jakiś czas pojawiają się jedynie zapowiedzi chińskich producentów, iż "już niedługo" wypuszczą na rynek repliki Stg44, póki co bez rezultatu.

Repliki japońskie ASG
Cena: od 3000zł
Wykonane poprawne jakościowo jednak sam mechanizm ASG jest niskiej jakości i wystrzeliwuje kulki z niewielką jak na obecne możliwości prędkością, zupełnie niewspółmiernie do ceny.
Ogromnym minusem, który w zasadzie eliminuje z profesjonalnej rekonstrukcji, jednego z oferowanych modeli jest zasilanie gazem z butli (trzeba ją nosić przy sobie lub strzelać tylko z okopu). Kabel zasilający umieszczony jest w chwycie broni.

Repliki japońskie - PFC
Cena: od 3000zł
Nowe modele są dostępne bardzo rzadko lub na rynku wtórnym, bardzo dobrze wykonane jak i trwałe.

Ruchome repliki japońskie
Cena: od 3000zł
W krótkich seriach dostępne są zarówno Mkb42 jak i Stg44. Są łatwiej dostępne niż modele PFC lub ASG mimo to ich cena pozostaje na nieprzyzwoicie wysokim jak na polskie warunki poziomie. Repliki mają dokładną wagę oryginału, są w pełni ruchome. Można załadować je fałszywą amunicją, przeładować oraz oddać suchy strzał. Dobrze wykonane i trwałe choć do ich budowy wykorzystano stopy metali inne niż w oryginale.Design by EchoArt.pl Copyright 2008 GRH WIKING