Mauser 98k

Mauser 98k to najczęściej spotykany karabinem w armii niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej. Karabin ten był ostateczną modyfikacją karabinu Mauser 98 zaprojektowanego w 1898 roku, wersja k (od kurz - krótki) była bardzo podobna do swojego poprzednika, skróceniu uległa lufa z 74cm do 60 cm. Do końca wojny wyprodukowano ok 11 milionów egzemplarzy tego karabinu w różnych wersjach i pomimo zmian jakie zaszły na polu walki, do końca wojny pozostał on standardowym karabinem armii niemieckiej.

Dane Techniczne:

Kaliber - 7,92mm
Ciężar - 3,9 kg
Długość - 1100 mm
Długość lufy - 600 mm
Prędkość początkowa - 755-845 m/s
Zasilanie - magazynek pudełkowy na 5 naboi, ładowany z łódki amunicyjnej

Broń dla rekonstruktorów

Obecny globalny rynek daje już sporo możliwości co do pozyskania tego typu atrap broni.

Chińskie repliki - ASG - różni producenci
Cena: już od 400zł.
Na ogół jednak jest to replika kiepskiej jakości, drewno kolby jest miękkie i szybko się wgniata, ściera. Elementy metalowe wykonane są z aluminium bądź znalu. Poszczególne elementy są słabo spasowane, zwłaszcza widać to na mechanizmie zamka. Podajnik naboi jest również niepotrzebnie ścięty co powoduje że po wystrzeleniu 5 naboju (5wchodzi bardzo ciężko) można go swobodnie przeładować.
Bezpiecznik działa ale nei dokładnie tak jak w oryginale.

Repliki japońskie ASG - Marushin i Tanaka.
Znacznie lepiej wykonane jakościowo, zamki działąją płynniej i bez luzów. Bezpiecznik działa poprawnie.
Minusem modelu Tanaka jest pudełkowy magazynek, nie ma więc efektu wypadającej łuski, z drugiej strony nie trzeba później zbierać drogich łusek z pola walki.

Repliki japońskie - PFC
Cena: ok 1500zł
Na rynku dostępne są również modele strzelające ślepymi łuskami w które wkręca się malutki ładunek. Efekt hukowo-wizualny jest jednak nieporównywalnie słabszy od ślepej amunicji wykorzystywanej na profesjonalnych rekonstrukcjach. Atutem PFC jest jednak niewątpliwie to, iż karabiny te są całkowicie legalne.

Rynek Europy zachodniej pełen jest zdekowanych Mauserów, jednak z powodu zawiłości polskiego prawa nie wypowiadam się co do możliwości jej legalnego pozyskania oraz posiadania.Design by EchoArt.pl Copyright 2008 GRH WIKING